Haber

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi, Senato’da PKK/YPG’lilerin ağırlanması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro, terör örgütü PKK/YPG’lileri Fransa Senatosu’nda ağırlamak ve madalya vermek suçlamasıyla Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Büyükelçi Magro’ya terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu YPG ve kadın kolları YPJ’nin Fransa Senatosu’nda ağırlanmasının vurgulandığı vurgulandı. “onur madalyası” ile ödüllendirildiklerinin Türkiye tarafından kabul edilmediği ve bu olayın şiddetle kınandığı ifade edildi.

Magro ile yapılan görüşmede Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında Fransız makamlarından beklentileri yinelenmiş ve Fransa, PKK’nın Suriye’deki uzantılarının uluslararası meşruiyet kazanma çabalarına sıcak bakmamış; Türkiye’den sınırlarının ve Türk halkının güvenliği ile Suriye’nin birlik ve toprak bütünlüğünün korunmasına destek vermesi ve İtilaf ruhuna uygun bir biçimde dayanışma göstermesi talep edildi.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nin de ilgili Fransız makamları nezdinde inisiyatif kullandığını ve Türkiye’nin tepkisinin şiddetle dile getirildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu